Latawce akrobacyjne - czyli co , gdzie i jak zrobić by latawce były dla nas przyjemnością.

Analiza oglądalności witryny
Kategorie: Wszystkie | Latawce ogólnie | Porady | Relacje | Tricki
RSS
niedziela, 27 maja 2007
Audi A5 i latawce
Najwyraźniej ktoś z agencji reklamowej pracującej dla Audi lubi latawce. Oto reklama TV nowego Audi A5. Jak dla mnie to połączenie to miód na duszę.Ech...
Budowa latawca akrobacyjnego.
Odrobina teorii ;) bo ponieważ teoria zawsze jest przydatna. Małe co nieco o konstrukcji latawców akrobacyjnych. Budowa wydaje się totalnie prosta jednak gdy przyglądniemy się ilośći elementów latawca możemy być zaskoczeniu.

Rysunek zaczerpnięty ze strony sklepu z latawcami: Latawce Stribo.plWiększość latawców akrobacynnych ma po 2 z jednej strony konektory podpórek. Mają także amortyzatory chroniące rurki przed pęknięciem w przypadku uderzenia w ziemię.

Powyższy rysunek jest prostym schematem pozwalającym w przypadku uszkodzenia wiedzieć jakie części zamienne do latawców zamówić.


czwartek, 24 maja 2007
Jak zrobić latawiec
Wbrew pozorom nie jest to trudne, wystarczy odrobina zdolności manualnych i niewielkim kosztem możemy samodzielnie wykonać obiekt latający na uwięzi czyli latawiec. W dalszej części przedstawię krok po kroku wykonanie latawce kwadratowego ponieważ wydaje się on najprostszy.

Aby zrobić latawiec potrzebujemy

Materiały:

 • sznurek – najlepiej dratwa
 • 2 listewki o równej długości
 • papier pakowy w kształcie kwadratu o boku 2-3 cm większym niż długość listewek
 • klej szybkoschnący typu kropelka
 • klej do papieru
 • bibuła lub resztki z papieru pakowego
 • taśma klejąca

Narzędzia:

 • pilnik lub nóż
 • nożyczki


Krok 1 – Budowa szkieletu.

Listewki natnij na końcach pilnikiem, przez te nacięcia poprowadzisz cięciwę wokół latawca. Wyznacz środek listewek i sklej je dokładnie pod kątem 90 stopni. Sklejenie wzmocnij poprzez obwiązanie kilkakrotnie sznurkiem. Teraz poprowadź wokół krzyża, w nacięciach, sznurek. Nie zapomnij aby sznurek ten był dość mocno naprężony. Szkielet jest gotowy.

Krok 2 – Montaż papieru czyli powierzchni nośnej.

Obróć papier kolorową stroną ku dołowi i połóż na nim szkielet latawca. Obetnij papier dookoła tak aby został margines około 1 centymetra wokół. Odetnij rogi papieru tak aby listewki delikatnie wystawały po zagięciu papieru do środka. Teraz posmaruj klejem wystające poza szkielet latawca marginesy i zagnij je do środka. Latawiec jest już prawie gotowy.

Krok 3 – Uzda.

Najtrudniejsza rzecz przed nami – mocowanie uzdy. W zależności od siły wiatru mocuje się uzdę inaczej, ale postaram się podać standardowe ustawienia. Na środku latawca przyklej niewielki kawałek taśmy klejącej i wykonaj w niej mały otwór. Do skrzyżowania listewek przymocuj sznurek i przewlec do poprzez papier i taśmę klejącą na drugą stronę. Odmierz około 2/3 długości od środka do środka jednego z boków i utnij sznurek. Teraz przymocuj sznurek do dwóch rogów latawca znajdujących się po tej samej stronie. Odmierz 2/3 długości od rogu latawca i utnij sznurki. Ważne jest aby te boczne linki uzdy były równe. Teraz wszystkie 3 musisz połączyć. Do tego połączenia dowiąż linkę na której będziesz go puszczać.

Krok 4 – Ogon.

Przygotuj długi sznurek i kawałki bibuły lub reszty papieru. Wytnij z nich prostokątne kawałki z złóż w harmonijkę. Przymocuj przygotowane listy do sznurka. Podobnie jak w przypadku uzdy dowiąż dwa sznurki do rogów latawca po przeciwnej stronie niż uzda. Do tych sznurków przymocuj ogon.

Teraz czekaj na sprzyjający wiatr ;)

Jeśli jednak nie masz czasu lub zdolności to polecam zakup gotowego latawca. Latawce można kupić już od kilkunastu złotych. Dobrze zaopatrzony sklep w internecie znajdziesz tutaj: Latawce. Znajdziesz tam wiele modeli latawców dla zabawy i dla profesjonalistów.

Mam nadzieję, że ta garść informacji będzie pomocna i zaszczepi w Was nowe hobby. Latawce nie są wymagające, a wietrzne dni, których zazwyczaj nie lubimy staną się Waszymi ulubionymi dniami. Prawda jak łatwo zmienić swoje upodobania?


13:25, kadzielawski , Porady
Link Komentarze (2) »
wtorek, 15 maja 2007
Do góry maleńki...
Dzisiaj taka relacja bez relacji. Otóż często się zdarza, szczególnie kiedy zaczynamy zabawę latawcami, że mały powiew wiatru powoduje szybką akcję wyjścia z latawcem na plecach w miejsce gdzie można go puścić. Szybkość z jaką się poruszamy by już go wypuścić w górę, powoduje że czujemy powiew we włosach ;)

No i na miejscu okazuje się, że... wcale nie wieje, a skoro nie wieje to i polatać się nie da ;)

Sam wielokrotnie na tym się łapałem i nadal mi się to zdarza, no ale cóż, musi minąć sporo czasu zanim nauczymy się rozpoznawać, który wiatr na który latawiec jest OK. Tak aby nie krzyczeć: do góry maleńki... dawaj dawaj... ;)

Ale żeby nie było gadania o latawcach bez latawców to prezentuję znaleziony filmik. Tym razem latawce czterolinkowe. Prawdziwy pokaz mistrzów. Naprawdę warto zobaczyć.
Prawda, że piękne?
23:40, kadzielawski , Relacje
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 14 maja 2007
Eolo Night w akcji
Jedno z nielicznych zdjęć mojego akrobata ;) Tak prezentuje sie Eolo Night w akcji. Niewiem dlaczego na zdjęciu linki wyglądają na bardzo grube. W rzeczywistośći są cieniutkie.Jak się Wam podoba?
22:01, kadzielawski , Relacje
Link Dodaj komentarz »
Latawce dla początkujących cz. 2
Wcześniej pisałem o zaletach i wadach tanich latawców dla początkujących. Dzisiaj chce powiedzieć kilka słów o wyborze droższego latawca jako pierwszego.

Kupujemy droższy latawiec.
Niewątpliwie droższe latawce to i lepsze wykonanie, większe możliwości akrobacyjne, większa stabilność i trwałość, ale i koszt większy, a upadków nie unikniemy. Piszą droższy latawiec mam na myśli latawce w granicach 150 - 300 zł.

Zalety kupna droższego latawca:
 • większe możliwośći akrobacyjne
 • stabilność w prowadzeniu - dbałość w wykonaniu uzdy, co przy tanich latawcach często wymaga poprawek
 • latają przy mniejszym wietrze - są poprostu lżejsze
 • łatwo dostępne części zamienne
Wady drożeszgo latawca:
 • nieuniknione znieszczenie go w różnym stopniu przez co żal znacznie większy
 • niektóre są dość wymagające w prowadzeniu i nauka na nich może potrwać dłużej
Jak więc widzicie trudno cokolwiek doradzić. I jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Myślę, że każdy powienien wybrać wegług własnego uznania.

Ja zakupiłem latawiec Eolo Night w sklepie z latawcami Stribo.pl i jestem całkiem zadowolony. Oczywiście nos rozwalony, pęknięta główna sztaba ale łatwo było skleić ją kropelką ;). Zreszta zamówiłem już zestaw naprawczy.

Drugim latawcem jaki kupiłem, w zasadzie równocześnie to taka mała zabawka z niezłymi możliwośćiami Eolo Try. Ma świetny i efektowny, chyba 8 metrowy ogon i świetnie nadaje się do łączenia w łańcuchy.

21:56, kadzielawski , Porady
Link Komentarze (3) »
wtorek, 08 maja 2007
Skala Beauforta i inne prędkości
Większość producentów latawców podaje minimalną i maksymalną siłę wiatru przy której latawiec może latać. W większości przypadków niestety możemy to wsadzić między bajki. Albo dowiemy się od kogoś kto już taki model posiada, albo musimy sami tego doświadczyć. Tak czy inaczej warto już na wstępie zorientować co nas czeka. Producenci podają w róznych skalach i warto zapoznać się z poniższą tabelką aby mieć rozeznanie:

B    m/s        objawy widoczne:

0     0 - 0,2 m/s   bezruch powietrza    
1     0,2 - 1,6 m/s    dym unosi się prawie pionowo do góry    
2     1,6 - 3,3 m/s    odczuwa się powiew, liście drżą    
3     3,4 - 5,4 m/s    porusza liście    
4     5,5 - 7,9 m/s    porusza gałązki, unosi kurz i suche liście    
5     8,0 - 10,7 m/s    gwiżdże, wyprostowuje flagi    
6     10,8 - 13,8 m/s    porusza grube gałęzie, świst na przedmiotach    
7     13,9 - 17,1 m/s    porusza cieńsze pnie, opór przy marszu pod wiatr    
8     17,2 - 20,7 m/s    ugina pnie, łamie gałęzie    
9     20,8 - 24,4 m/s    unosi drobne przedmioty, łamie duże gałęzie    
10   24,5 -28,4 m/s    łamie i wyrywa drzewka    
11   28,5 -32,6 m/s    łamie pnie drzew, spustoszenie    
12   pow. 36,9 m/s    niszczy budynki, wielkie spustoszenie

Wyróżniony tekst to wiatr przy którym latawce zazwyczaj mogą latać.
18:06, kadzielawski , Porady
Link Dodaj komentarz »
Latawce akrobacyjne - start
Zapewne dla większości będą to informacje zbyteczne, ale przyznam, że moje początki z latawcami akrobacyjnymi były dość trudne - właśnie ze wzglądu na brak dobrych opisów tricków czy podstawowych informacji.

Pominę sposób łączenia, sprawdzenie linek itp. to powinno być dostepne w instrukcji i nawet jeśli nie jest ona w języku polskim, to z pewnością obrazki dobrze prezentują całą sprawę.

Zacznę od startu, który dla początkujących wcale nie musi być koniecznie prosty. Aby dobrze wystartować musi ostać spełnionych kilka warunkow:
 • wiatr - w zalezności od modelu latawca potrzeban jest rózna prędkość. Dore latawce mogą już latać przy wietrze od 2-3 metrów / sekundę.
 • równe linki - często zdarza się, szczególnie w tańszych modelach, że linki po rozwinięciu nie są równe. Jeśli nie są równe latawiec zamiast do góry, uciekał będzie na jedenz boków. W przeciweństwie do latawców jednolinkowych (tradycyjnych) latawce akrobacyjne puszcza się na już rozwiniętych linkach - zazwyczaj 20-25 metrów
 • ustawienie do wiatru - sprawdzmy z jakiego kierunku wije wiatr, ustawmy się do niego plecami a latawiec miejmy przed sobą.
 • ustawienie latawca - latawiec ustawimy pionowo, uzdą w naszym kierunku, jeśli podłoże jest piaszczyste, możemy go nawet delikatnie wbić, możemy też położyć latawiec na plecach, kiedy podejdziemy do końca linek, delikatnie go podniesiemy przed szarpnięciem.
 • szarpnięcie - weżmy linki w dłonie wyprostujmy ręce przed siebie, niech linki będą lekko naprężone i energicznym ruchem pociągmy linki tak by ręce znalazły sie za nami. W tym momencie latawiec powinien unieść się pionowo w górę.
 • drugie szarpnięcie - jeśli wiatr jest stosunkowo słaby po pierwszym szarpnięciu wykonujemy krok w tył jednocześnie ręce prostując przed siebie i powtarzamy szarpnięcie.
No i mamy go już w górze. Teraz możemy zaczynać zabawę.

17:52, kadzielawski , Porady
Link Dodaj komentarz »
Latawce trickowe - możliwości cz. 2
Z przyjemnościa prezentuję kolejny film pokazujące mozliwości latawców trickowych. Latawiec ten, dwulinkowy, prowadzony jest wyraźnie przez osobę dobrze już znającą techniki prowadzenia. Wygląda też na to, że wiatr nie był zbyt silny, co pokazuje, że dobre latawce mozna też puszczać niekoniecznie przy bardzo silnym wietrze.

Film trwa 2 minuty.

Latawce dla początkujących
Przed zakupem pierwszego latawca zawsze stawiamy sobie pytanie: jaki latawiec będzie najlepszy dla początkujących. W zasadzie wcale nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Można jednak przyjąć dwie wersje. Kupujemy tani latawiec lub drogi ale przeznaczony dla początkujących.

Kupujemy tani latawiec.
Co tanie to jak wiemy jakościowo nie szczególnie dobre. Tanie latawce można kupić już od 20 zł choć zdecydowanie je odradzam. Dobrym rozwiązaniem taniego latawca jest zakup w okolicach 50 zł.
Zalety taniego latawca:
 • Nieuniknione jest, że będziemy lądować nosem w ziemię, wielokrotnie mocno upadnie na skrzydła, czyli zniszczymy go. Ponieważ jest tani, zniszczenie takiego latawca nie wywoła u nas uczucia straty.
 • Jeżeli latawiec "przeżyje" zawsze można dokupić jeszcze kilka i powiązać je w sznur latawców co jest bardzo efektowne.
 • Jeśli wybieramy się w kilka osób zawsze zostanie dodatkowy dla kogoś kto też chce się pobawić latawcami.
Wady tanich latawców:
 • Łatwość zniszczenia
 • Niska jkość wykończeń i materiałów, co powoduje, że zwykle latawce te muszą mieć nieco silniejszy wiatr aby latać - są poprostu cięższe.
 • Takimi latawcami można zazwyczaj wykonywać tylko proste tricki i ewolucje.

Jutro postaram się opisać wady i zalety decyzji o zakupie droższego latawca dla początkjących.
09:02, kadzielawski , Porady
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2