Latawce akrobacyjne - czyli co , gdzie i jak zrobić by latawce były dla nas przyjemnością.

Analiza oglądalności witryny
Kategorie: Wszystkie | Latawce ogólnie | Porady | Relacje | Tricki
RSS
wtorek, 08 maja 2007
Skala Beauforta i inne prędkości
Większość producentów latawców podaje minimalną i maksymalną siłę wiatru przy której latawiec może latać. W większości przypadków niestety możemy to wsadzić między bajki. Albo dowiemy się od kogoś kto już taki model posiada, albo musimy sami tego doświadczyć. Tak czy inaczej warto już na wstępie zorientować co nas czeka. Producenci podają w róznych skalach i warto zapoznać się z poniższą tabelką aby mieć rozeznanie:

B    m/s        objawy widoczne:

0     0 - 0,2 m/s   bezruch powietrza    
1     0,2 - 1,6 m/s    dym unosi się prawie pionowo do góry    
2     1,6 - 3,3 m/s    odczuwa się powiew, liście drżą    
3     3,4 - 5,4 m/s    porusza liście    
4     5,5 - 7,9 m/s    porusza gałązki, unosi kurz i suche liście    
5     8,0 - 10,7 m/s    gwiżdże, wyprostowuje flagi    
6     10,8 - 13,8 m/s    porusza grube gałęzie, świst na przedmiotach    
7     13,9 - 17,1 m/s    porusza cieńsze pnie, opór przy marszu pod wiatr    
8     17,2 - 20,7 m/s    ugina pnie, łamie gałęzie    
9     20,8 - 24,4 m/s    unosi drobne przedmioty, łamie duże gałęzie    
10   24,5 -28,4 m/s    łamie i wyrywa drzewka    
11   28,5 -32,6 m/s    łamie pnie drzew, spustoszenie    
12   pow. 36,9 m/s    niszczy budynki, wielkie spustoszenie

Wyróżniony tekst to wiatr przy którym latawce zazwyczaj mogą latać.
18:06, kadzielawski , Porady
Link Dodaj komentarz »
Latawce akrobacyjne - start
Zapewne dla większości będą to informacje zbyteczne, ale przyznam, że moje początki z latawcami akrobacyjnymi były dość trudne - właśnie ze wzglądu na brak dobrych opisów tricków czy podstawowych informacji.

Pominę sposób łączenia, sprawdzenie linek itp. to powinno być dostepne w instrukcji i nawet jeśli nie jest ona w języku polskim, to z pewnością obrazki dobrze prezentują całą sprawę.

Zacznę od startu, który dla początkujących wcale nie musi być koniecznie prosty. Aby dobrze wystartować musi ostać spełnionych kilka warunkow:
 • wiatr - w zalezności od modelu latawca potrzeban jest rózna prędkość. Dore latawce mogą już latać przy wietrze od 2-3 metrów / sekundę.
 • równe linki - często zdarza się, szczególnie w tańszych modelach, że linki po rozwinięciu nie są równe. Jeśli nie są równe latawiec zamiast do góry, uciekał będzie na jedenz boków. W przeciweństwie do latawców jednolinkowych (tradycyjnych) latawce akrobacyjne puszcza się na już rozwiniętych linkach - zazwyczaj 20-25 metrów
 • ustawienie do wiatru - sprawdzmy z jakiego kierunku wije wiatr, ustawmy się do niego plecami a latawiec miejmy przed sobą.
 • ustawienie latawca - latawiec ustawimy pionowo, uzdą w naszym kierunku, jeśli podłoże jest piaszczyste, możemy go nawet delikatnie wbić, możemy też położyć latawiec na plecach, kiedy podejdziemy do końca linek, delikatnie go podniesiemy przed szarpnięciem.
 • szarpnięcie - weżmy linki w dłonie wyprostujmy ręce przed siebie, niech linki będą lekko naprężone i energicznym ruchem pociągmy linki tak by ręce znalazły sie za nami. W tym momencie latawiec powinien unieść się pionowo w górę.
 • drugie szarpnięcie - jeśli wiatr jest stosunkowo słaby po pierwszym szarpnięciu wykonujemy krok w tył jednocześnie ręce prostując przed siebie i powtarzamy szarpnięcie.
No i mamy go już w górze. Teraz możemy zaczynać zabawę.

17:52, kadzielawski , Porady
Link Dodaj komentarz »
Latawce trickowe - możliwości cz. 2
Z przyjemnościa prezentuję kolejny film pokazujące mozliwości latawców trickowych. Latawiec ten, dwulinkowy, prowadzony jest wyraźnie przez osobę dobrze już znającą techniki prowadzenia. Wygląda też na to, że wiatr nie był zbyt silny, co pokazuje, że dobre latawce mozna też puszczać niekoniecznie przy bardzo silnym wietrze.

Film trwa 2 minuty.

Latawce dla początkujących
Przed zakupem pierwszego latawca zawsze stawiamy sobie pytanie: jaki latawiec będzie najlepszy dla początkujących. W zasadzie wcale nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Można jednak przyjąć dwie wersje. Kupujemy tani latawiec lub drogi ale przeznaczony dla początkujących.

Kupujemy tani latawiec.
Co tanie to jak wiemy jakościowo nie szczególnie dobre. Tanie latawce można kupić już od 20 zł choć zdecydowanie je odradzam. Dobrym rozwiązaniem taniego latawca jest zakup w okolicach 50 zł.
Zalety taniego latawca:
 • Nieuniknione jest, że będziemy lądować nosem w ziemię, wielokrotnie mocno upadnie na skrzydła, czyli zniszczymy go. Ponieważ jest tani, zniszczenie takiego latawca nie wywoła u nas uczucia straty.
 • Jeżeli latawiec "przeżyje" zawsze można dokupić jeszcze kilka i powiązać je w sznur latawców co jest bardzo efektowne.
 • Jeśli wybieramy się w kilka osób zawsze zostanie dodatkowy dla kogoś kto też chce się pobawić latawcami.
Wady tanich latawców:
 • Łatwość zniszczenia
 • Niska jkość wykończeń i materiałów, co powoduje, że zwykle latawce te muszą mieć nieco silniejszy wiatr aby latać - są poprostu cięższe.
 • Takimi latawcami można zazwyczaj wykonywać tylko proste tricki i ewolucje.

Jutro postaram się opisać wady i zalety decyzji o zakupie droższego latawca dla początkjących.
09:02, kadzielawski , Porady
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 06 maja 2007
Latawce trickowe - możliwości
Ten krótki filmik to jedynie pokaz mozliwości. Wstawiam go by osoby, które jeszcze nie widziały co mozna wyczyniać, miały lepszy ogląd sytuacji. Przedstawiony latawiec jest polskiej produkcji, film znaleziony na youtube.To tylko podstawowe tricki. Jest ich znacznie więcej i mam nadzieję, że uda mi się je pokazać.

Mała prośba do osób zajmujących się latawcami trickowymi - jeśli macie filmy lub foty, lub ciekawe informacje piszcie w komentarzach - skontaktuje się chętnie i chetnie materiały takie umieszczę w blogu.
Latawce akrobacyjne ogólnie
Od czegoś trzeba zacząć. Najlepiej od początku czyli kilka słów o latawcach akrobacyjnych zwanych też trickowymi. Ich cechą podstawową jest ilość linek na których latawiec jest połączony z operatorem. W odróżnieniu od tradycyjnych latawców, które puszczamy na jednej lince latawce akrobacyjne mają tych linek 2 lub 4. Dzięki temu możemy latawcew w dużej mierze sterować powodując różne ewolucje pociągając, podnosząc, i opuszczając ktrąś z linek.

Latawce akrobacyjne posidają też charakterystyczny kształt. Jest to trójkąt o szerokim rozstawie skrzydeł i kącie szczytu znacznie rozwartym. Dodatkowo skrzydła wsparte są jedną lub dwiema sztabkami, które powodują, że nie jest on płaski a przybiera postać klina.

Przykładowy wygląd latawca trickowego:1 , 2